Strop drewniany to uniwersalna konstrukcja, którą można zastosować w budynku zarówno drewnianym, jak i murowanym. Składa się z drewnianych belek lub żeber nośnych na których układa się poszycie z desek lub płyt OSB.
http://www.kronopol.pl/ |
Stropy drewniane dobrze spisują się w domach jednorodzinnych, garażach, budynkach gospodarczych. Ze względu na słabe parametry przeciwpożarowe nie są stosowane w budownictwie wielorodzinnym czy usługowym.
Zalety i wady stropów drewnianych
+ niska masa
+ łatwość wykonania
+ dostępność materiałów
+ stosunkowo niska cena (w zależności od rodzaju stropu)
+ ekonomiczna rozpiętość do ok 5,50m
+ strop z odkrytymi belkami nadaje charakterystyczny wygląd pomieszczeniom
- słabe parametry akustyczne, wymagające dodatkowych warstw izolacji dzwiękochłonnej
- mała odporność na ogień
- konieczność stosowania dodatkowych elementów wykończeniowych (np sufitów podwieszanych) lub dokładnego i precyzyjnego wykonania belek (np przez szlifowanie powierzchni)
- ochrona przed dymem i innymi gazami wymusza stosowanie dodatkowych elementów
- dodatkowe elementy (wymienione wyżej) znacząco komplikują wykonanie stropu oraz podnoszą jego cenę, czyniąc ją porównywalną do innych rozwiązań
- drewno musi być dobrze wysuszone
- zmiana geometrii pod wpływem wilgoci
Typy konstrukcji nośnej
- belkowy - wykonany z drewnianych litych lub prefabrykowanych belek szerokości 10-20cm i wysokości 20-25cm, rozmieszczonych w rozstawie 80-150 cm. Tradycyjny strop stosowany jest w budynkach murowanych i drewnianych. W budynkach w systemie szkieletu lekkiego nie jest możliwe jego wykonanie.
http://www.netweber.pl/ |
- żebrowy / szkieletowy - wykonany z desek grubości 3-8cm i wysokości 20-30cm, lub dwuteowych belek prefabrykowanych, rozmieszczonych w rozstawie 40-60cm. Stosowany w budynkach murowanych, szkieletowych w systemie lekkim.
http://www.domydrewniane.org/ |
- mieszany belkowo-żebrowy - łączy oba typy, w którym mniejsze żebra opierają się na mocniejszych belkach
http://i-inspiracje.pl/
- panelowy - strop stosowany w systemach domów prefabrykowanych, technicznie zbliżony do stropów szkieletowych, lecz prefabrykowany w zakładzie produkcyjnym
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz