PARAMETRY ZASTOSOWANIA:
+ grunty o słabej nośności+ dowolny grunt
+ wysoki poziom wód gruntowych
+ wody gruntowe pod ciśnieniem
+ wysoka szczelność i wodoodporność
+ zwykle nie wymaga płyty balastowej
- wymaga starannego wykonania izolacji, szczególnie na styku ściany piwnicznej i podłogi na gruncie
- rozwiązanie kosztowne
- rozwiązanie kosztowne
OPIS ROZWIĄZAŃ
Płytę fundamentową żelbetową wykonujemy tradycyjnie w szerokim wykopie. Najpierw wylewamy chudy beton aby wyrównać podłoże. Następnie układamy izolację poziomą z papy lub folii. Dopiero na takim podkładzie wykonujemy żelbetową płytę fundamentową. Kluczową sprawą w trakcie robot ziemnych jest odprowadzenie wód gruntowych. W zależności od rodzaju gruntu możemy zastosować pompowanie wody z dna wykopu, igłofiltry lub poczekać na sucha porę roku. Konkretne rozwiązanie trzeba dobrać na podstawie badań geotechnicznych.
Z uwagi na napór wody i gruntu, ściana piwniczna wykonywana jest jako żelbetowa, połączona szczelnie z płytą fundamentową. W tym celu z płyty wypuszcza się dodatkowe zbrojenie - łączniki, a na styku ściany i płyty fundamentowej umieszcza się specjalne uszczelnienie - taśmę uszczelniającą PVC lub stalową (fot poniżej). Dzięki temu ten kluczowy dla szczelności piwnicy styk nie będzie przepuszczał wody. W przypadku wody pod dużym ciśnieniem może okazać się uzupełnienie uszczelnienia o dodatkowe taśmy pęczniejące na zewnętrznej krawędzi połączenia.
Grubość ściany piwnicznej jest zbliżona do grubości ściany parteru - czyli od 20cm do 30cm, najczęściej 24-25cm. Następnie wykonujemy hydroizolację typu ciężkiego dostosowaną do poziomu wód gruntowych, a na niej termoizolację grubości 10-20 cm, jednak o grubości mniejszej od grubości warstwy ocieplenia ściany parteru. Z uwagi na stałe działanie wody najlepiej zastosować polistyren ekstrudowany XPS. Grubości ocieplenia oraz warstw elewacji parteru i cokołu należy dobrać tak aby na powstał niewielki gzyms cofnięty o ok 2-5 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda deszczowa nie ubrudzi nam tak bardzo cokołu i nie będziemy mieć problemu z zaciekami. Na termoizolacji wykonujemy wykończenie typowe dla ścian dwuwarstwowych. W części podziemnej ściany piwnicznej warto zastosować kolejną izolację pionową zabezpieczoną przed uszkodzeniami folią kubełkową.
www.forbuild.eu |
Na górnej powierzchni ściany piwnicznej wykonujemy wieniec a następnie strop dowolnego typu. Na stropie układamy izolację poziomą pod ścianami nośnymi, a pomiędzy nimi izolację przeciwwilgociową, która ochroni podłogę parteru przed wpływem wilgoci z piwnicy. Nie zapominamy o termoizolacji stropu nad piwnicą. Najlepiej zastosować taki sam materiał jak w klasycznej podłodze na gruncie grubości min 10 cm. Pomiędzy ścianami a wylewką (jastrychem) podłogi układamy dylatacje grubości 1 cm z materiału elastycznego (np styropianu). Wyciszy to doskonale podłogę, zapobiegnie również ewentualnemu pękaniu posadzki.
Warstwy podłogowe w piwnicy budujemy podobnie jak podłogę parteru. Na żelbetowej płycie fundamentowej układamy termoizolację min 10 cm a następnie wylewkę 5-8 cm. W razie konieczności można również na płycie fundamentowej wykonać dodatkową hydroizolację wraz z taśmami rozprężnymi uszczelniającymi styk połączenia płyty fundamentowej ze ścianą.
Po wymurowaniu ścian parteru wykańczamy je w sposób typowy dla ścian dwuwarstwowych. Jeżeli zastosujemy najpopularniejszy sposób ocieplenia wykończonego tynkiem cienkowarstwowym na siatce zbrojącej polecam zamontowanie specjalnego profilu startowego. Połączenie elewacji parteru z cokołem warto uszczelnić masą plastyczną lub taśmą rozprężną. Oba te elementy wpłyną na trwałość tego newralgicznego miejsca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz