Pages - Menu

15 czerwca 2015

1.3. Ławy i stopy fundamentowe - konstrukcja

W tym artykule pokażę konstrukcję law i stóp fundamentowych, szczegółowo opisując poszczególne elementy i ich funkcje.


Przedstawione poniżej rysunki pokazują rozwiązania typowe, stosowane na gruntach o dobrej nośności, przepuszczalnych, o głęboko zalegających wodach gruntowych. Czyli dokładnie takie, jakie znajdziemy w każdym projekcie domu z katalogu (gotowego). Jeżeli podłoże gruntowe jest odmienne, w trakcie adaptacji konstruktor powinien dobrać odpowiednie rozwiązanie do występujących warunków. Rozwiązania ław fundamentowych posadowionych na różnych gruntach szerzej opisano tutaj -  1.3.1. Ławy fundamentowe a rodzaj gruntu.

Ława betonowa:

Pomimo nazwy, w wykonywanych obecnie ławach betonowych umieszcza się wkładki zbrojeniowe. Jest to najpopularniejszy typ fundamentów, który można stosować do posadowienia domów, budynków gospodarczych, wiat, ogrodzeń, murków ogrodowych. Myślę więc, że warto poznać szczegółowo ich konstrukcję.

  • Chudy beton - na dnie wykopu wykonujemy warstwę podkładowo-wyrównawczą grubości około 10 - 15 cm z betonu niskiej klasy C 8/10 lub C 12/15. Dzięki niemu właściwy beton konstrukcyjny nie miesza się z gruntem co obniżyłoby jego wytrzymałość i trwałość. Warstwa chudego betonu pozwala również zmniejszyć otulinę zbrojenia.
  • Beton konstrukcyjny - wymiary ław są dostosowane przez Projektanta do warunków gruntowych. Szerokość ław w domach wynosi od 40 cm do 100 cm, wysokość to 30 - 50 cm. W przypadku ław schodkowych wysokość może być większa. Ławy należy wykonywać z betonu klasy minimum C16/20. Warto zastosować dodatki chemiczne zwiększające szczelność betonu.  w szalunkach (lub bezpośrednio w wykopie jeśli grunt jest na tyle spoisty) na warstwie chudego betonu. 
  • Zbrojenie - zwykle w postaci 4 prętów ø 12 - 16 mm połączonych strzemionami. Nie jest konieczne do przenoszenia obciążeń obliczeniowych, usztywnia jednak cały budynek i zapobiega pękaniu betonu lub nierównomiernemu osiadaniu (spowodowanym np prze warstwie niem gruntu). Minimalne otulenie zbrojenia powinno wynosić 5 cm gdy ława będzie wykonana na warstwie chudego betonu. W innym przypadku otulenie należy zwiększyć o 2 cm.
  • Izolacja pozioma - konieczna jest zawsze! Układamy ją zwykle na górnej powierzchni ławy. Zapobiega podciąganiu kapilarnemu i zawilgoceniu ścian. Wykonujemy z papy modyfikowanej lub specjalnej folii. Lepiej nie stosować najtańszej papy na osnowie tekturowej ani zwykłej folii budowlanej - mają zbyt małą trwałość w warunkach gruntowych, a ich ewentualna wymiana jest bardzo droga i trudna. 
  • Głębokość posadowienia - to minimalna głębokość pod poziomem terenu, na której nie występuje możliwość zamarzania gruntu. Różni się w zależności od regionu kraju. Ławy należy posadawiać zawsze poniżej strefy przemarzania gruntu


Stopa fundamentowa

Żelbetowe stopy fundamentów stanowią podstawę dla słupów. Oprócz sił osiowych (ściskania) przenoszą również momenty zginające. Dlatego wymagają zbrojenia podstawy.


  • Chudy beton - spełnia takie same funkcje jak w ławach betonowych
  • Izolacja - poziomą izolację najlepiej układać na warstwie chudego betonu. Podobnie jak dla ław najlepiej użyć di tego papy modyfikowanej lub specjalnej folii. Boczne powierzchnie oraz górę stopy należy zaizolować papą lub izolacją bitumiczną
  • Beton - wymagania jak dla betonu ław. Szerokość stopy wynosi od 50 do 200 cm, a jej wysokość od 30 do 60 cm.
  • Zbrojenie - jest wymagane obliczeniowo. Składa się z siatki prostopadłych prętów ø 12 - 20 mm umieszczonych na dole stopy. Do nich należy mocować łączniki wystające ponad powierzchnię stopy. Służą one, jak sama nazwa wskazuje, do połączenia (uciąglenia) zbrojenia słupa ze zbrojeniem stopy. Ilość łączników jest taka sama jak ilość prętów zbrojeniowych w słupie, a ich długość zależy od wymaganego zakładu. 


Powyższe rozwiązania można stosować w prostych warunkach gruntowych. Gdy grunty są trudniejsze, standardowe schematy należy zmodyfikować - zmieniając zbrojenie, dokładając drenaż lub dodatkową izolację. Za to odpowiada już osoba adaptująca projekt. Dobrze jednak znać rozwiązania jakie są zalecane na poszczególnych gruntach, a jakie nie. Zapraszam również do zapoznania się ze sposobem wykonania fundamentów w zależności od rodzaju gruntu.

 



Brak komentarzy: