14 czerwca 2015

1.3.1. Ławy fundamentowe a rodzaj gruntu

Przy budowie ław fundamentowych możemy spotkać się z różnymi rodzaju gruntami. Od przepuszczalnych piasków po zwięzłe gliny. Skały w naszym kraju spotyka się sporadycznie. Natomiast torfy, namuły i inne grunty organiczne nie nadają się do wykonywania na nich ław fundamentowych. 


Na naszej działce możemy spotkać grunty przepuszczane (piaski,żwiry), nieprzepuszczalne (iły, gliny). Najpowszechniej występują grunty mieszane (np gliny piaszczyste lub piaski gliniaste). A żeby było jeszcze ciekawiej w gruntach często występują przewarstwienia z różnych rodzajów gruntów. Układ tych warstw ma wpływ na poziom wód gruntowych (tymczasowych i średnich).
Poziom wody gruntowej możemy obniżyć wokół fundamentów przy użyciu systemu drenaży (perforowanych rur). Jednak aby drenaż działał poprawnie, to woda z niego musi mieć skuteczny odpływ (do rowu, cieku wodnego lub w niższe warstwy gruntu). Jeśli nie mamy takiej możliwości to trzeba skorzystać z innych rozwiązań.

Zobaczmy zatem jak zmieniają się ławy i sposób ich wykonania w zależności od warunków gruntowych:

1.3.2. Grunty przepuszczalne, niespoiste


Klasyczna ława fundamentowa posadowiona na gruncie piaszczystym, żwirowym, dobrze przepuszczającym wodę do niższych warstw. Ściany wykopu wymagają pochylenia skarp. W zależności od rodzaju gruntu pochylenie skarp może wynosić ok 1:1 lub 1:1,5 (czyli na każdy metr wysokości skarpy, 1,5 metra szerokości odchylenia od pionu).

1.3.3. Grunty mieszane, przewarstwione


Najczęściej spotykana sytuacja, w której występują warstwowo zróżnicowane grunty przepuszczalne i nieprzepuszczalne. Zaleganie gruntów nieprzepuszczalnych w poziomie posadowienia i głębiej, zakłóca przesiąknie wody deszczowej powodując czasowe zaleganie wody w okolicy ławy i ściany fundamentowej. Aby temu zjawisku zapobiec warto zastosować drenaż opaskowy wokół fundamentów. 


1.3.4. Grunty spoiste, nieprzepuszczalne

Wśród typowych warunków posadowienia występowanie gruntów spoistych nieprzepuszczalnych to najbardziej skomplikowana sytuacja.  Możemy zastosować takie samo rozwiązanie jak pokazano w przykładzie powyżej. Problem pojawia się jednak gdy nie mamy możliwości odprowadzenia wody z drenażu. Wtedy doskonale sprawdzi się rozwiązanie pokazane tutaj. 



POWRÓT




0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail