Materiały wykończeniowe to ten element ścian z którym spotykamy się na co dzień. Widzimy je, a często i dotykamy gdy jesteśmy wewnątrz i na zewnątrz naszego domu. To one w dużej mierze decydują o wyglądzie i postrzeganiu budynku. Warto więc aby były trafnie dobrane jeśli chodzi o kolor, fakturę i materiał.
Materiały wykończeniowe odpowiadają nie tylko za wygląd ścian, ale polepszają ich właściwości użytkowe. Chronią przed wnikaniem wody, zwiększają parametry akustyczne, zapobiegają niszczeniu ściany. Oczywiste jest że wykończenie wewnętrzne ścian ma inne własności niż zewnętrzna elewacja. Po kolei:
- materiały wykończeniowe wewnętrzne - powinny dobrze przylegać do ścian, kryć drobne nierówności, stosunkowo gładkie aby nie gromadzić kurzu, antyalergiczne, łatwe do utrzymania w czystości
- tynki cementowo-wapienne: tradycyjne rozwiązanie, które sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, ale aby uzyskać pełną gładkość wymaga gładzi gipsowej
- tynki gipsowe - gładkie i ekologiczne, lecz nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych
- płyty gipsowo-kartonowe - są gładkie i nie wymagają wielu mokrych robót, ale mogą pękać i są droższe od tynków
- płytki ceramiczne i kamienne
- płytki gipsowe, betonowe i klinkierowe
- materiały wykończeniowe zewnętrzne - chronią ścianę przed deszczem, słońcem, wiatrem. Rodzaj materiałów należy dostosować do konstrukcji ściany. Ściany dwuwarstwowe wymagają rozwiązań systemowych BSO lub dodatkowej podkonstrukcji dla mocowania elewacji.
- tynki cementowo-wapienne dla ścian jedno i trójwarstwowych
- warstwa elewacyjna z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne np cegła klinkierowa, bloczki kamienne lub betonowe (ściany trójwarstwowe)
- płytki klinkierowe, ceramiczne lub betonowe
- okładziny kamienne
- tynki cienkowarstwowe
- okładziny drewniane, PCV lub stalowe na dodatkowej podkonstrukcji
0 komentarze:
Prześlij komentarz