SZCZEGÓŁY

W budownictwie niezwykle ważne są szczegóły. Szczegóły połączeń miedzy różnymi materiałami, elementami konstrukcyjnymi, fragmentami budynku. To właśnie w miejscu tzw. styku najczęściej dochodzi do awarii - pękania, zamakania, czy powstania mostka cieplnego. Poprawnie wykonany szczegół stuku elementów czy materiałów będzie trwały i nie sprawi żadnego kłopotu przez wiele lat. Natomiast błędnie wykonany doprowadzi nie tylko do zawilgocenia lub zagrzybienia ścian czy stropów, ale nawet do uszkodzenia całych elementów konstrukcyjnych. Z tych powodów warto wiedzieć jak prawidłowo powinny wyglądać szczegóły. 


















Przedstawię rozwiązania szczegółowe dla najczęściej występujących w naszym kraju sytuacji w kilku wariantach w zależności od sytuacji, konstrukcji i możliwych konstrukcji. Wszystkie zostaną opierać się w głównej mierze na rysunkach i szkicach uzupełnionych o krótką informację o możliwych zastosowaniach aby jak najlepiej przedstawić dane rozwiązanie. 

Oczywiście aby nie zapanował chaos trzeba wprowadzić jakąś systematykę, jakiś podział. Oto mój własny, autorski.

Szczegóły typu A - budynek niepodpiwniczony

Prezentują połączenie fundamentów ze ścianą parteru oraz podłogą na gruncie. Prawidłowo wykonanie ma ogromny wpływ na trwałość budynku. Błędy tutaj popełnione są trudne do naprawy i niezwykle kosztowne a mogą doprowadzić do zawilgocenia ścian i podłóg.




Szczegół typu B - budynek podpiwniczony

Szczegóły typu B prezentują połączenie fundamentów, z piwnicą i kondygnacją parteru. Występuje tu wiele miejsc szczególnie narażonych na przenikanie wody - z gruntu i opadów deszczu.









0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail