28 września 2015

2.3. Ściany murowane

Ściana murowana to drobnowymiarowe elementy (cegły, pustaki, bloczki) połączone ze sobą warstwą spoiwa (zaprawa, klej lub pianka). Poszczególne elementy muruje się z przesunięciem w każdej kolejnej warstwie, co zapobiega pękaniu. Mogą być zbudowane z różnych materiałów i w różnych technologiach. Mogą zostać użyte jako ściany zewnętrzne i wewnętrzne. W zależności od grubości mogą pełnić rolę nośną lub tylko wydzielać poszczególne pomieszczenia (ściany działowe).


W tym poście zajmiemy się ścianami murowanymi zewnętrznymi i wewnętrznymi, nośnymi i działowymi. Ich konstrukcją, funkcją a także możliwościami wykończenia. Przedstawię jak zwykle zalety i wady każdego z rozwiązań.

Informacje o cechach poszczególnych materiałów ściennych znajdą Państwo - tutaj [link]. Opisałem najczęściej używane w Polsce: ceramikę, beton komórkowy, silikaty, keramzytobeton.

Dobór konstrukcji

Na początek murowane ściany zewnętrzne. To one, w dużej mierze decydują o kosztach budowy i utrzymania domu. Odpowiadają za przenoszenie obciążeń, chronią przed zimnem, wiatrem i hałasem. Do wyboru mamy kilka rodzajów konstrukcji, które różnią się parametrami użytkowymi, trwałością, ceną i szybkością budowy. Oto one:

2.3.1. Ściany zewnętrzne jednowarstwowe

To najstarszy, ale jednocześnie obecnie najbardziej zaawansowany rodzaj ścian. Mur jest jednolity w całym swoim przekroju. Nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Jeden materiał spełnia więc wszystkie funkcje - wytrzymałościowe, termiczne i izolacyjne. Dlatego takie skrajne wymagania spełniają tylko specjalne (tzw. "ciepłe") odmiany betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu. czytaj więcej...


Najbardziej popularne obecnie rozwiązanie. Charakteryzuje się rozdzieleniem funkcji ściany na warstwę nośną odpowiedzialną za przenoszenie obciążeń, akumulację i właściwości ogniochronne oraz warstwę termoizolacyjną. Dzięki temu możemy maksymalnie wykorzystać właściwości każdego z materiałów.
Klasyczne rozwiązanie ścian zewnętrznych, w którym oprócz warstwy nośnej i ocieplenia występuje również murowana warstwa elewacyjna, które zabezpiecza termoizolację przed wpływami środowiska i uszkodzeniami mechanicznymi. To najbardziej trwała ściana jednakże kosztowna w budowie.


2.3.4. Ściany murowane zewnętrzne - ile warstw?

Czas zastanowić się jaki typ ściany wybrać do budowy naszego domu. Ile warstw? Wystarczy jedna, dwie, a może aż trzy? Lepsze będzie rozwiązanie tradycyjne czy nowoczesne? Która ściana jest cieplejsza, a która trwalsza? Co będzie łatwiejsze do wykonania, a co szybsze? Takie pytania nurtują wszystkich, a tym czasem nie ma rozwiązania idealnego. Każde ma swoje wady i zalety. Ważne aby wybrać te właściwości na którym NAM zależy najbardziej.


Materiały

Gdy wybraliśmy już najlepszą dla nas konstrukcję ścian zewnętrznych, to najwyższa pora wybrać materiał do ich budowy. Zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych , nośnych jak i działowych. Praktycznie każdy materiał murarski pozwala wybudować ściany o funkcji nośnej lub działowej - różni się tylko grubością. Nośne mają 18-25 cm grubości, działowe natomiast od 8 cm do 15 cm. Poznajmy więc materiały murarskie od strony praktycznej.

2.3.5. Ściany murowane - materiały

Ściany murowane to w Polsce najpowszechniejszy typ ścian. Stosuje się je jako ściany zewnętrzne i wewnętrzne, nośne i działowe, a nawet jako wykończenie ścian szkieletowych. Jednocześnie wybór materiału ściany dla wielu z Nas jedną z najważniejszych decyzji. Poświęćmy więc i my parę linijek na poznanie różnych materiałów murowych. 

2.3.6. Materiały ścian murowanych - co wybrać?

Zanim zaczniemy budować swój wymarzony dom najwięcej czasu poświęcamy na przeglądanie projektów, a także na to jaki materiał na ścianę wybrać. Długo rozmyślamy, jaki typ ściany wybrać, a szczególnie z jakiego materiału ją wymurować. Czy lepiej wybrać rozwiązania tradycyjne, czy nowoczesne, ciepłe, czy wytrzymałe, no i oczywiście aby ich cena była atrakcyjna, a wykonanie szybkie.

2.3.7. Nadproża

Nadproże wbrew pozorom ma niewiele wspólnego z progiem. Znajduje się nad otworem okiennym lub drzwiowym (czyli nad progiem). Przejmuje obciążenia ze ścian i stropów znajdujących się ponad nim i przekazuje na niższe fragmenty ściany. Nadproża muszą zostać wykonane nad każdym otworem w ścianie murowanej o szerokości większej niż 15-20 cm zarówno zewnętrznej, wewnętrznej nośnej a także działowej. 

2.3.8. Wieńce

Wieńce jak sama nazwa wskazuje wieńczą ściany murowane każdej kondygnacji. Z konstrukcyjnego punktu widzenia są to żelbetowe belki zlokalizowane na górnej powierzchni każdej ściany nośnej, osobno dla każdej kondygnacji (również poddasza). Na ścianach działowych wieńców nie wykonuje się. 

2.3.9. Materiały wykończeniowe

Materiały wykończeniowe to ten element ścian z którym spotykamy się na co dzień. Widzimy je, a często i dotykamy gdy jesteśmy wewnątrz i na zewnątrz naszego domu. To one w dużej mierze decydują o wyglądzie i postrzeganiu budynku. Warto więc aby były trafnie dobrane jeśli chodzi o kolor, fakturę i materiał. 









































FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail