24 września 2015

2.3.7. Nadproża ścian murowanych

Nadproże wbrew pozorom ma niewiele wspólnego z progiem. Znajduje się nad otworem okiennym lub drzwiowym (czyli nad progiem). Przejmuje obciążenia ze ścian i stropów znajdujących się ponad nim i przekazuje na niższe fragmenty ściany. Nadproża muszą zostać wykonane nad każdym otworem w ścianie murowanej - zarówno zewnętrznej, wewnętrznej nośnej a także działowej. 


Obecnie na rynku mamy ogromną ilość rodzajów nadproży. Na składzie budowlanym leżą gotowe prefabrykowane, systemowe dopasowane do materiału ścian, kształtki do zalania betonem już na budowie. Ale to wszystko nic w porównaniu do tego co doświadczony murarz potrafi wykonać na budowie: nadproża łukowe, łuki płaskie (tak, tak), murowane, Kleina, zespolone, żelbetowe, stalowe i inne. Dużo? No, sporo...ale pomyślmy jeszcze o różnorodności materiałów. Teraz to dopiero dużo!

Każde nadproże, niezależnie od rodzaju MUSI być porządnie oparte na ścianie lub slupie. Minimalna szerokość oparcia to 20-25 cm. Czyli całe nadproże powinno być szersze o 40-50 cm od przykrywanego otworu. 
  
Aby się w tym wszystkim nie pogubić zrobimy następujący podział nadproży:

Nadproża wykonywane na budowie

  • żelbetowe monolityczne - mają postać betonowej belki zbrojonej prętami stalowymi. W trakcie wykonywania wymagają pełnego szalunku i solidnego podparcia. Ich rozpiętość (czyli szerokość otworu który przykrywają) jest praktycznie nie ograniczona w warunkach "domowych" - może sięgać nawet 5 - 6 m. 
  • murowane -  najczęściej z cegły pełnej ze spoinami zbrojonymi dodatkowo prętami, bednarką lub elementami systemowymi. Obecnie stosowane jako przykrycie niewielkich otworów (do 1,0 m) lub jako elementy dekoracyjne np w ścianach trójwarstwowych. Coraz częściej wykorzystuje się systemowe łączniki i konsole zamiast tradycyjnej bednarki (foto poniżej).

  • stalowe - funkcję nośną spełniają belki stalowe (ceowe lub dwuteowe), a elementy murowe spełniają jedynie rolę wypełnienia. 

Nadproża częściowo prefabrykowane 

  • kształtki U - gotowe elementy w kształcie U układamy na deskowaniu, zbroimy i wypełniamy mieszanką betonową. Materiał kształtek jest taki sam jak ścian (ceramika, beton komórkowy, silikaty) więc lico ściany jest jednorodne zapobiegając spękaniom. 


  • zespolone murowane - składają się z gotowych zbrojonych belek (betonowych, często w kształtkach ceramicznych lub ze zbrojonego betonu komórkowego), które do uzyskania pełnej nośności wymagają przemurowania warstwą cegieł lub bloczków na pełnej spoinie. 



Nadproża prefabrykowane

  • L 19 - żelbetowe, wymagają jedynie wypełnienia pustek materiałem termoizolacyjnym 
  • żelbetowe i ceramiczno-żelbetowe - zbliżone do zespolonych, nie wymagają jednak przemurowania kolejnych warstw


  • strunobetonowe - mają bardzo dużą wytrzymałość, produkowane w specjalistycznych zakładach








wykorzystana grafikę: www.j-p.pl, www.termalica.pl, www.leier.pl, www.tech-bet.pl, www.pozbruk.pl


0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail