26 września 2015

2.3.4. Ściany murowane warstwowe - co wybrać?

Czas zastanowić się jaki typ ściany wybrać do budowy naszego domu. Ile warstw? Wystarczy jedna, dwie, a może aż trzy? Lepsze będzie rozwiązanie tradycyjne czy nowoczesne? Która ściana jest cieplejsza, a która trwalsza? Co będzie łatwiejsze do wykonania, a co szybsze? Takie pytania nurtują wszystkich, a tym czasem nie ma rozwiązania idealnego. Każde ma swoje wady i zalety. Ważne aby wybrać te właściwości na którym NAM zależy najbardziej. 


W poprzednich postach poznaliśmy wady i zalety poszczególnych zewnętrznych ścian murowanych:

Zainteresowanych, aby szczegółowo poznać poszczególne rodzaje ścian murowanych zachęcam do przeczytania powyższych linków. 

Aby zebrać w jednym miejscu najważniejsze dla użytkownika parametry ścian, powstała tabela, w której porównałem obrazowo poszczególne ściany.  Im więcej plusów tym lepiej. 


Co rozumiemy przez poszczególne właściwości danej ściany:
  • termoizolacja: współczynnik przenikania ciepła U możliwy do uzyskania przez poszczególne typy ścian. Czyli parametr mówiący jak ciepła jest dana konstrukcja. Najlepiej prezentuje się ściana trójwarstwowa, minimalnie gorzej ta o dwóch warstwach, a najsłabiej jednowarstwowa.
  • akustyka: określa poziom tłumienia dźwięków z zewnątrz. Tutaj znów dzięki swojej masywności wygrywa ściana trójwarstwowa. 
  • akumulacja ciepła: magazynowanie ciepła przez ścianę. Im większa akumulacja przegrody tym stabilniejsza jest temperatura wewnątrz budynku.Z drugiej jednak strony taki dom znacznie dłużej się nagrzewa. 
  • "oddychanie" ściany: mityczny parametr (używany przez marketingowców aby przekonać do swojego produktu) mówiący w rzeczywistości o przenikaniu pary wodnej przez ścianę na zewnątrz. Poprawia mikroklimat, ale i tak nie zastąpi sprawnej wentylacji. Najlepiej prezentują się jednorodne ściany o jednej warstwie. 
  • cena: koszt budowy wykończonej ściany. Najtańsza będzie ściana dwuwarstwowa, a najdroższa trójwarstwowa.
  • czas budowy: nakład pracy potrzebny do wykonania gotowej ściany. Jest wprost proporcjonalny do ilości warstw.
  • trwałość: odporność na warunki zewnętrzne oraz na uszkodzenia mechaniczne, Ściana trójwarstwowa bez remontu wytrzyma nawet kilkadziesiąt lat. W tym czasie ściana dwuwarstwowa będzie wymagała już drugiego, a nawet trzeciego odnowienia. 
Jak widzimy, właściwości ścian są bardzo wyrównane. Każda w nich jest dobra, spełnia wymagane parametry. Różnica polega więc na tym, ze jedna ze ścian dany parametr spełnia przeciętnie, druga dobrze, a trzecia najlepiej. Ogółem jednak każda z tych ścian może być zastosowana w naszym domu.

Podsumowując:
  • ściana dwuwarstwowa: nie wyróżnia się w zestawieniu niczym szczególnym (ani pozytywnie, ani negatywnie, za to równo punktuje we wszystkich kategoriach). Jest rozwiązaniem standardowym, najczęściej stosowanym w Polsce. Pozwala na budowę cieplej ściany w tani i prosty sposób. Niestety jest niezbyt trwała, zwłaszcza gdy jest narażona na uszkodzenia mechaniczne.
  • ściana trójwarstwowa: charakteryzuje się najlepszymi parametrami cieplnymi i dużą trwałością. Jednakże jest skomplikowana i droga w budowie.
  • ściana jednowarstwowa: jest szybka i tania w budowie, ale za niezbyt "ciepła"

Wbrew pozorom koszt ściany (nawet wykończonej) na tle całego budynku nie jest zbyt wysoki. Stanowi jedynie ok 15% wartości budowy domu, niewiele więcej niż instalacja CO i sanitarna. Nie warto więc tutaj szukać dużych oszczędności. Ważne aby ściany były z materiałów dobrej jakości, wykonane zgodnie ze sztuką, prosto i bez błędów, oraz nie dochodziło w nich do zawilgocenia ani pękania.  A ile będą miały warstw - jedną, dwie, czy trzy - to ma już drugorzędne znaczenie.
Życzę wszystkim podjęcia odpowiedniej decyzji. Mam nadzieję, że chociaż trochę ułatwiłem Państwu wybór.


2.3.1. Ściany zewnętrzne jednowarstwowe

2.3.2. Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe

2.3.3. Ściany zewnętrzne trójwarstwowe


POWRÓT

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail