23 września 2015

2.3.8. Wieńce

Wieńce jak sama nazwa wskazuje wieńczą ściany murowane każdej kondygnacji. Z konstrukcyjnego punktu widzenia są to żelbetowe belki zlokalizowane na górnej powierzchni każdej ściany nośnej, osobno dla każdej kondygnacji (również poddasza). Na ścianach działowych wieńców nie wykonuje się. 



Dzisiaj stosowane materiały murowe mają bardzo dobre właściwości termiczne, jednak ich wytrzymałość jest niższa niż tradycyjnych ścian przedwojennych kamienic. Dlatego też obecnie KONIECZNE jest wykonywanie wieńców na ścianach murowanych. 
Wieńce w ścianach murowanych spełniają bardzo ważne funkcje:
  • "spinają" wszystkie ściany nośne
  • zapewniają sztywność budynku
  • stanowią oparcie dla stropów lub dachów
  • zapobiegają pękaniu ścian
  • przejmują obciążenia poziome - np wiatru


Konstrukcja

Konstrukcja wieńca zmienia się zależnie od rodzaju stropu. 
Dla stropów lekkich, drewnianych i na belkach stalowych wykonuje się wieniec w postaci belki żelbetowej wysokości 20 - 25 cm i szerokości równej szerokości ściany (lub mniejszej o ok 5 cm dla polepszenia parametrów cieplnych).  Na takim wieńcu montujemy konstrukcję stropu, kotwiąc belki do wieńca. Aby zabezpieczyć drewno przed działaniem wilgoci, zalecam na wieńcu ułożyć warstwę papy lub folii. 

Wieniec w stropach żelbetowych stanowi część konstrukcji stropu. W latach ubiegłych najczęściej miał wysokość równą grubości stropu. Teraz zalecam wykonywać tzw. wieńce opuszczone czyli takie które są o 5-10 cm wyższe od grubości stropu, a ich dolna powierzchnia jest obniżona w stosunku do dołu konstrukcji stropu żelbetowego. Dzięki temu rozkład obciążeń ze stropu na ścianę jest bardziej wyrównany, co zapobiega pękaniu ścian.

Beton
Do budowy wieńców wykorzystuje się najczęściej beton C16/20, C20/25 lub lepszy. W stropach żelbetowych, wieniec wykonuje się z takiego samego betonu jak strop. Beton układa się w szalunkach drewnianych lub inwentaryzowanych.

Zbrojenie
Do zbrojenia głównego wieńców wykorzystuję się przeważnie 4 pręty #12 mm, połączone strzemionami #6 lub #8 mm w rozstawie 15-30 cm. Bardzo ważne jest połączenie zbrojenia głównego w narożach zgodnie ze sztuką budowlaną ( z dodatkowymi krótkimi zagiętymi prętami na rogach).  



POWRÓT


POWIĄZANE:


0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail