21 września 2015

2.4. Ściany szkieletowe lekkie

Lekkie ściany w systemie kanadyjskim, amerykańskim czy skandynawskim, a także większość domów gotowych to wszystko odmiany ścian szkieletowych lekkich. Mimo, że w powszechnej opinii uchodzą za domy z zapałek, to jednak cieszą się ogromna popularnością w krajach o trudnych warunkach klimatycznych.


Ściany szkieletowe lekkie składają się z drewnianych lub metalowych słupków, podwalin (dolna belka) i oczepów (górna belka), które spełniają funkcję nośną. Przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcji wypełniona jest termoizolacją, która spełnia również funkcję izolacji akustycznej. Wewnętrzną powierzchnię ściany wykończa się płytami g-k lub wiórowymi.

Ściany zewnętrzne
Konstrukcję nośną od zewnątrz usztywnia się płytami OSB lub sklejką. Aby zlikwidować mostki cieplne dodatkowo ociepla się ściany np systemem BSO. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby ściany wykończyć cegłą klinkierową lub kamieniem. W innych krajach popularne są elewacje w postaci szalunku (wybitki z desek) drewnianego lub PCV. W ścianach zewnętrznych konieczna jest ochrona termoizolacji umieszczonej wewnątrz konstrukcji przed wilgocią napływającą z pomieszczeń. W tym celu stosuje się folię paroizolacyjną pod płytami g-k.

Ściany nośne
Wewnętrzne ściany nośne mają taką samą konstrukcję nośną jak ściany zewnętrzne. Przekroje elementów konstrukcyjnych (słupków i podwalin) zwykle są identyczne jak w ścianach zewnętrznych. Wypełnienie wełną czy innym materiałem przestrzeni miedzy słupkami spełnia tutaj przede wszystkim rolę ochrony przed hałasem i ogniem. Ściany wykańcza się płytami g-k. W elementach mocniej obciążonych ściany nośne wewnętrzne obija się płytami OSB co poprawia sztywność całego budynku.

Ściany działowe
Ściany działowe wykonuje się w identyczny sposób jak ściany nośne, jedynie grubość konstrukcji jest o wiele mniejsza (6-10cm). Można tutaj użyć innego materiału konstrukcyjnego niż do pozostałych ścian - popularna są elementy nośne ze stali lub aluminium. Wewnątrz ściany należy umieścić izolację akustyczną np z wełny mineralnej. Powierzchnię ścian wykańcza się płytami g-k. Ściany działowe o konstrukcji szkieletowej można także stosować również w budownictwie tradycyjnym, murowanym czy drewnianym.  

Jak widzimy na powyższym rysunku, dom szkieletowy tworzy cały system wzajemnie powiązanych elementów - szkieletowych ścian, stropów i więźby dachowej. Jeśli więc zdecydujemy się na ściany szkieletowe, to także stropy i dach musimy wykonać w tej samej technologii. Jedynie ściany działowe w systemie szkieletu lekkiego można stosować w innych typach budownictwa.

W mojej prywatnej opinii budując dom szkieletowy najlepiej wybrać firmę wyspecjalizowaną w budowie tego typu budynków. Chociaż sama technologia szkieletowa wydaje się prosta, to jednak wymaga przyswojenia pewnej wiedzy, poznania charakterystycznych szczegółów i przede wszystkim metod wykonania. Firmy, które się tym zajmują na co dzień zdążyły wypracować właściwe rozwiązania eksperymentując na innych budowach. Tym czasem, dla większości ekip budowlanych technologia lekkich ścian szkieletowych jest słabo znana, jeśli w ogóle. Lepiej więc, aby nie uczyli się na naszym domu. Jeśli chcielibyśmy samodzielnie (oczywiście z pomocą kilku osób) zbudować dom szkieletowy to jak najbardziej jest to możliwe. Pod warunkiem, że mamy zapał do majsterkowania oraz zaznajomiliśmy z tą technologią i jej sposobem wykonania (w szczegółach). W Internecie jest można znaleźć wiele stron poświęconych tej tematyce, zarówno polskich jak i zagranicznych


POWRÓT


grafika: https://en.wikipedia.org/wiki/Framing_(construction)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail