7 października 2015

4.3. Dachy spadziste


Klasyczny dach spadzisty jedno-, dwu- lub wielospadowy. Spadek dachu powyżej 12% nie pozwala na swobodne, bezpieczne poruszanie się po nim. Znakomicie odprowadza wodę deszczową, a śnieg nie zalega przez całą zimę, przez co nie obciąża nadmiernie konstrukcji.


Dach dwuspadowy

Najprostsza i najtrwalsza konstrukcja to dach dwuspadowy. Dwie przeciwległe połacie doskonale chronią przed warunkami zewnętrznymi, wystające okapy zabezpieczają ściany przed zamakaniem. Brak skomplikowanych elementów ułatwia budowę i późniejsze utrzymanie przyczyniając się do dużej trwałości całego dachu.

Dach dwuspadowy pozwala na bardzo duże i łatwe wykorzystanie przestrzeni poddasza. "Skosy" znajdują się jedynie przy dwóch ścianach budynku. W pozostałych ścianach można umieścić zwykłe (tańsze) okna, które są łatwiejsze w użytkowaniu.

Pokrycie dachu dwuspadowego może być wykonane z dowolnego materiału dachowego. Odpady materiałów będą minimalne, dlatego bez problemu można stosować pokrycia w dużych arkuszach (np blacha dachówkowa), które przyspieszą roboty. Więźba ma prostą konstrukcję, którą można tak zaprojektować aby wewnątrz nie było zbędnych podpór (słupów) utrudniających zagospodarowanie poddasza.

Wszystkie te zalety sprawiają, że dach dwuspadowy jest rozwiązaniem ekonomicznym - tanim w budowie i utrzymaniu oraz o dużych możliwościach wykorzystania wnętrza. Polecam. 

Dach jednospadowy, pulpitowy

Wbrew pozorom dach jednospadowy nie jest taką prostą konstrukcją jak się wydaje. Silnie oddziałuje na elementy ścian na których jest oparta. W przeciwieństwie do dachu dwuspadowego siły zewnętrzne nie niwelują się przez oddziaływanie w przeciwnych kierunkach. Dlatego takich dachów nie wolno opierać bezpośrednio na ścianach murowanych - konieczne jest ich wzmocnienie.

Z uwagi na architekturę, dachy jednospadowe mają niewielki kąt pochylenia. Najczęściej wykorzystywane są do przykryć o rozpiętości do 6-7 m, garaży, budynków gospodarczych.

Dach wielospadowy

Dach wielospadowy to konstrukcja o wielu połaciach, najczęściej bez ścian szczytowych. Jest skomplikowany i trudny w wykonaniu. Występują w nim elementy (kosze, lukarny) które są potencjalnymi słabymi punktami dachu, narażonymi na wnikanie wody czy śniegu.

Konstrukcja więźby dachowej wymaga doświadczonych cieśli. Konieczne są słupy i belki, które mogą wnikać do pomieszczeń mieszkalnych utrudniając ich aranżacje. W przypadku tych dachów, słup na środku sypialni nie jest niczym niezwykłym.

Pokrycie dachowe powinno być drobnowymiarowych elementów, aby uniknąć strat przy docinaniu. Charakterystyczna dla tego typu dachów jest duża ilość elementów uzupełniających - gąsiorów, rynien, koszy. Budowa takiego dachu jest kosztowna.
Niewątpliwą zaletą dachów wielospadowych jest możliwość przykrycia za ich pomocą budynków o rozbudowanej, skomplikowanej bryle lub nietypowych kształtach (np trapezu). Skutecznie urozmaicają formę domu. Jednak poddasze pod takim dachem nie jest zbyt użyteczne. Powierzchnia możliwa do wygodnego korzystania jest dużo mniejsza niż w przypadku dachu dwuspadowego.

Dachy inne

Na przestrzeni wieków w budownictwie wykształciło się o wiele więcej typów dachów, jednak obecnie przy budowie domów jednorodzinnych korzysta się głównie z przedstawionych wyżej.

Dachy mansardowe, polskie, kopulaste czy hełmowe to dachy historyczne. Stosowane jedynie w budynkach mających nawiązywać do dawnych.

Z kolei dachy krązynowe, półszytowe, naczókowe to rozwiązania charakterystyczne dla niektórych regionów Polski. Występują jedynie lokalnie i lepiej ich nie "przeszczepiać" na drugi koniec Polski.

Dachy pogrążone, łukowe, "faliste", półokrągłe czy kopuły to absolutna rzadkość w budownictwie jednorodzinnym. To przykrycia awangardowych budynków - dzieł sztuki.  



POWRÓT




foto: http://www.wienerberger.pl/

0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail