7 października 2015

4.2. Dachy płaskie

Dach płaski ma minimalne spadki pozwalające na spływ wody deszczowej (>2%). Pozwala na wygodne chodzenie po nim, dlatego często wykorzystywany jest jako taras. Na takim dachu możliwe jest nawet wykonanie zielonego tarasu, na którym rośnie roślinność trawiasta, a nawet krzewy.

Płaskie dachy jednym kojarzą się z blokami z wielkiej płyty a innym z nowoczesnymi budynkami w stylu modernistycznym. Użytkownicy chwalą sobie możliwość urządzenia tarasu na dachu, ale często narzekają na drobne przecieki, problemy z oblodzeniem czy śniegiem.

Wbrew pozorom konstrukcja płaskiego dachu nie jest taka prosta jak może się wydawać. Opisane tutaj konstrukcje zawsze będą spoczywać na stropie ostatniej kondygnacji - żelbetowym, drewnianym lub innym. Rodzaj konstrukcji nie ma tu znaczenia, ważne aby strop miał odpowiednią wytrzymałość. Mamy kilka podstawowych typów dachów płaskich.

Dach płaski pełny

Najprostsza i najtańsza forma dachu płaskiego. Na stropie wyprofilowujemy warstwę spadkową, dzięki której woda będzie spływać do odpływów. Jeśli strop posiada odpowiednie spadki to wykonanie warstwy spadkowej jest zbędne. Następną warstwą (niezbędną nad pomieszczeniami ogrzewanymi) jest paroizolacja bitumiczna lub z folii. Kolejna warstwa to już ocieplenie z styropianu EPS lub twardej wełny mineralnej w odmianach specjalnie przeznaczonych na dach płaski lub taras. Można też użyć płyt z XPS lub pianki PUR. Dla zabezpieczenia przed działaniem wody zaleca się na ociepleniu ułożyć warstwę folii. Na niej wykonujemy wylewkę betonową, która zabezpiecza ocieplenie i stanowi podkład pod ostatnią warstwę - pokrycie dachowe. Pokrycie stanowi dachowa papa termozgrzewalna lub specjalna folia. Dobre efekty daje położenie dodatkowej warstwy dociążającej ze żwiru.

Mimo swojej prostoty pełny dach plaski ma też swoje wady. Jego konstrukcja mocno pracuje przy zmianach temperatury (znanych jest wiele przypadków ścięcia ściany attykowej na skutek ruchów termicznych) przez co łatwo dochodzi do pęknięć izolacji i przecieków. A każdy nawet najmniejszy przeciek szybko niszczy pozostałe warstwy konstrukcji. Do tego często dochodzi do skraplanie pary wodnej pod papą lub w warstwie wełny mineralnej. 
Konstrukcja dachu płaskiego bardzo często wykorzystywana jest przy budowie tarasów i balkonów.
  

Dach płaski wentylowany

Rozwiązaniem, które miało wyeliminować większość wad dachu pełnego maił być płaski dach wentylowany. W rozwiązaniu tym rozdzielono ocieplenie od izolacji termicznej pustą przestrzenią powietrzną. Izolacja cieplna ułożona jest na stropie. Nie potrzeba tutaj warstwy spadkowej na stropie najwyższej kondygnacji. Jeżeli ocieplenie mamy wykonane z wełny mineralnej to musimy na niej położyć folię wiatroszczelną. Jako termoizolacji często używa się materiałów zasypowych i wdmuchiwanych - keramzytu, celulozy. Pokrycie spoczywa na osobnej konstrukcji drewnianej lub żelbetowej prefabrykowanej (np płyty panwiowe) opartej często na ścianach ażurowych lub drewnianej więźbie. Pokrycie identyczne jak w dachu pełnym.

Płaski dach wentylowany charakteryzuje się nieco większą trwałością niż dach pełny. Pokrycie dachowe posiada możliwość pracy przy zmiennych temperaturach, a ewentualne przecieki nie niszczą tak szybko termoizolacji. Rozwiązanie było popularne w latach 60-80 tych XX wieku. Jednak znacznie większy koszt wykonania przy niewiele większej trwałości spowodowało, że to rozwiązanie praktycznie nie jest stosowane obecnie. Zostało wyparte przez znacznie prostszą i o wiele trwalszą konstrukcje w systemie dachu odwróconego.
Z uwagi na lekkość konstrukcji nośnej pokrycia, dachów wentylowanych nie stosuje się jako tarasów, czy zielonych dachów.  


Dach płaski w systemie dachu odwróconego

Pomimo dziwnej nazwy, to bardzo nowoczesna konstrukcja, wykorzystująca główne cechy polistyrenu ekstrudowango XPS (czyli wytrzymałość na ściskanie i odporność na działanie wody). Jak sama nazwa wskazuje, w systemie dachu odwróconego to pokrycie dachowe hydroizolacyjne (papa termozgrzewalna, folia lub bitum) położone jest na warstwie spadkowej stropu (lub bezpośrednio na stropie, gdy wyprofilowana w nim spadki). Dopiero na pokryciu układana jest termoizolacja XPS. Chroni ona w ten sposób pokrycie dachowe przed dużymi zmianami temperatury. Na ociepleniu układana jest folia lub geotekstylia (warstwa poślizgowa i ochronna). Nawierzchnia dachu odwróconego może być wykonana z najróżniejszych materiałów w zależności od przeznaczenia.
  • Dla dachów bez szczególnych wymagań wystarczy warstwa balastowa ze żwiru. 
  • Gdy chcemy korzystać z dachu jako tarasu możemy ułożyć płytki betonowe / kamienne na podsypce z kruszywa lub na specjalnych podkładkach dystansowych, które zapewniają spływ wody deszczowej do wpustów (ważne aby fugi pomiędzy płytami nie były wypełnione).   
  • Dla osób które na dachu/tarasie wymagają fugowanych płytek ceramicznych też jest rozwiązanie. Wystarczy wykonać betonową wylewkę do której zostaną przyklejone płytki ceramiczne (wymagany odpowiedni klej). Można też ułożyć nawierzchnię żywiczną. 
  • Po dachu odwróconym możemy jeździć nawet samochodem. Na warstwie ocieplenia wykonuje się żelbetową płytę na której układa się nawierzchnię drogową (kostka brukowa, żywica, masa bitumiczna). Rozwiązanie często wykorzystywane w podziemnych garażach osiedlowych,
  • Na koniec najciekawsza opcja - zielony dach, pokryty roślinnością. Nie tylko trawą ale nawet krzewami i niskimi drzewami. Na warstwie ocieplenia układana jest mocno geowłóknina, często uzupełniana dodatkową matą antykorzenną. Następnie wykonuje się warstwę wegetatywną w której sadzi się roślinność. Grubość, materiał i konstrukcję warstwy wegetatywnej dobiera się w zależności od wymagań sadzonej roślinności.
    http://www.swisspor.pl/

Konstrukcja dachu odwróconego nie jest najtańszym rozwiązaniem ale wykazuje się największą trwałością przez co ogólny koszt budowy i użytkowania jest na rozsądnym poziomie. Osobiście polecam tą konstrukcję zarówno dla dachów płaskich jak i balkonów czy tarasów. Naprawdę warto.  

Zainteresowanych szczegółowymi informacjami o dachach odwróconych zachęcam do odwiedzenia stron producentów polistyrenu ekstrudowanego XPS: link 1, link 2

1 komentarz:

  1. Przy płaskim dachu fajnie jest go jeszcze jakoś zagospodarować właśnie jako taras a może mały ogródeczek :)

    OdpowiedzUsuń

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail