Oprócz kilku najpopularniejszych sposobów wznoszenia ścian do wyboru pozostaje nam całe mnóstwo innych często mało znanych rozwiązań. O jednych zaczyna się już zapominać, chociaż były popularne w ubiegłym wieku. Inne z kolei rozwiązania są tak nowoczesne, że nie zdążyły jeszcze przyjąć się na rynku. Tak czy inaczej, pomimo że przedstawione tutaj rozwiązania to nisza rynkowa, to warto o nich chwilę poczytać. Być może okażą się tańsze, albo lepiej dopasowane do naszej wizji własnego domu.
http://i-inspiracje.pl/ |
Ściany drewniane
Ściany drewniane zbudowane są z litych elementów o grubości minimum kilkunastu centymetrów (bali, półbali, okrąglaków itp). To jedna z najstarszych form budownictwa. Przez setki lat był to najpopularniejszy w Polsce rodzaj ścian. Obecnie w nieco unowocześnionej wersji wraca do łask - szczególnie na terenach rekreacyjnych i krajobrazowych.
Najczęściej spotyka się dwa typy konstrukcji ścian drewnianych
http://i-inspiracje.pl/ |
Ściany drewniane to naturalne i ekologiczne rozwiązanie. Do tego z duszą. Niestety mimo iż drewno uchodzi za ciepły materiał, to aby spełnić dzisiejsze normy cieplne taka ściana wykonana z litego drewna musiałaby mieć ok 70 cm grubości! Dlatego obecnie konstruuje się ściany wielowarstwowe, gdzie zewnętrzna warstwa nośna wykonywana jest z drewna, a ocieplenie umieszcza się od wewnątrz. Za to nie należy obawiać się łatwopalności. W przeszłości do pożarów dochodziło ze względu na łatwopalność strzech na dachu oraz zmagazynowanego na strychu siana i słomy. Same ściany drewniane mają podobne parametry pożarowe jak murowane ściany dwuwarstwowe ocieplone styropianem.
Ściany z materiałów ekologicznych
Co raz popularniejszym, chociaż wciąż bardzo niszowym staje się budownictwo ekologiczne, które wykorzystuje materiały naturalne, odnawialne, pochodzące z możliwe jak najbliższego sąsiedztwa budowy. Można także wykorzystać materiały z recyklingu.
Do budowy ekologicznych ścian możemy użyć:
- słomę w postaci bali lub zmieszanej z gliną
- gliny niewypalonej
- kamienia występującego lokalnie
- piasku w workach
- butelki szklane lub PET
- odpady drzewne
Ściany w szalunkach traconych
To odmiana ścian betonowych, w których mieszanka betonowa wylewana jest w szalunku z materiałów o wysokich parametrach cieplnych takich jak styropian lub suprema. Technologia pozwala szybko wybudować bardzo ciepłe ściany bez mostków cieplnych. Niestety to mało popularna technologia wymagająca dużej dokładności wykonawczej, dostępu to dużej ilości taniego betonu.
TEMATY POWIĄZANE
Materiały ścienneŚciany murowane
Termoizolacja
0 komentarze:
Prześlij komentarz