14 czerwca 2015

1.3.2. Ławy fundamentowe. Grunty przepuszczalne, niespoiste

Klasyczna ława fundamentowa posadowiona na gruncie piaszczystym, żwirowym, dobrze przepuszczającym wodę do niższych warstw. Poziom wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia. Nie wymaga drenażu. 


Wykonanie takiego fundamentu zaczynamy od wykopu. Ściany wykopu wymagają pochylenia skarp. W zależności od rodzaju gruntu pochylenie skarp może wynosić ok 1:1 lub 1:1,5 (czyli na każdy metr wysokości skarpy, 1,5 metra szerokości odchylenia od pionu). Ważne aby skarpy były stabilne i nie obsypywały się na dno wykopu. 
  • Na dnie wykopu wykonujemy podkład z chudego betonu, który wyrówna podłoże i zapobiegnie mieszaniu się betonu ławy z gruntem. 
  • Następnie wykonujemy szalunek (deskowanie) ławy fundamentowej. Na rysunku przedstawiono jeden z wielu sposobów wykonania szalunku. W tak przygotowanej formie układamy zbrojenie i wlewamy mieszankę betonową.
  • Po minimum tygodniu od betonowania możemy przystąpić do ułożenia izolacji poziomej, ściany fundamentowej, wraz z niezbędnymi izolacjami. Dopiero po wykonaniu tych prac zasypujemy wykop gruntem przepuszczalnym.


Jeżeli grunt na głębokości ławy jest bardziej zwięzły i pozwala na wykonanie pionowych skarp bez osuwania się to możemy pokusić się o uproszczenie w wykonaniu ław fundamentowych, bez konieczności pracochłonnego szalowania. 


  • Szerokość wykopu o pionowych ścianach na poziomie posadowienia jest równa szerokości ławy fundamentowej. Na dnie wykopu wykonujemy podkład z chudego betonu, a na nim układamy grubą folię budowlaną szer. ok 2,50m.
  • Następnie montujemy zbrojenie oraz wylewamy mieszankę betonową  w wykop wyłożony folią budowlaną.
  • Naddatek foli zawijamy na górna powierzchnię ławy, tak aby stanowiła izolacje poziomą. W dalszej kolejności wykonujemy konstrukcję ściany fundamentowej. Przed zasypaniem fundamentów możemy, jeśli to konieczne, ułożyć drenaż opaskowy wokół budynku.   



FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail