Ściany murowane to w Polsce najpowszechniejszy typ ścian. Stosuje się je jako ściany zewnętrzne i wewnętrzne, nośne i działowe, a nawet jako wykończenie ścian szkieletowych. Jednocześnie wybór materiału ściany dla wielu z Nas jedną z najważniejszych decyzji. Poświęćmy więc i my parę linijek na poznanie różnych materiałów murowych.
Każdy z materiałów ma swoje specyficzne cechy, które w zależności od punktu patrzenia moga być wadami lub zaletami. Ściany ciężkie mają lepsze parametry akustyczne ale gorzej izolują termicznie niż te z lżejszych materiałów. A z kolei "ciepłe" ściany mają niedużą wytrzymałość na ściskanie. Materiały mają też charakterystyczne parametry użytkowe i wykonawcze. A zatem po kolei:
Ceramika tradycyjna i poryzowana
Otrzymywana jest z gliny oraz piasku kwarcowego w wyniku wypalania w wysokiej temperaturze. Jest najpopularniejszym materiałem ściennym w kraju.Beton komórkowy
Keramzytobeton i betony lekkie
Pokazane powyżej materiały są najczęściej stosowane przy murowaniu ścian kondygnacji nadziemnych. Występuje oczywiście całe mnóstwo innych materiałów. Jedne ekologiczne jak bloczki i pustaki gipsowe, glina suszona mieszana ze słomą czy materiały z recyklingu. Inne wycofane już z powszechnego użycia jak żużlobeton. Łączy je jedno: trudność z dostępem. Liczba producentów jest bardzo skromna, a na składach praktycznie nie występują. A ekipy niechętnie będą z nich budować, gdyż ich nie znają. Jeśli więc nie zależy nam na eko-modzie, lecz na szybko i dobrze wykonanym ekonomicznym domu nie kombinujmy - zostańmy przy materiałach standardowych. Bloczki kamienne i betonowe z kolei są bardzo drogie jako materiał ścienny, dlatego wykorzystuje się je jedynie w elementach wykończeniowych.
Już sam wybór z pośród jedynie czterech przedstawionych wyżej materiałów nie jest prosty, o czym przekonamy się w kolejnym artykule. Zapraszam.