Beton lekki, w tym keramzytobeton to mieszanka betonowa, w której tradycyjne kruszywo (np żwir) częściowo zastąpiono materiałami lekkimi - keramzyt, pollytag, pumeks lub kulki styropianu. Te dodatki pozwalają zmniejszyć masę elementów i poprawić właściwości termoizolacyjne. Ciężar tego materiału wynosi 800-2200 kg/m3, podczas gdy zwykły beton ma ciężar 2400 kg/m3.
https://www.betard.pl/ |
Keramzyt to wypalona w wysokiej temperaturze glina ilasta, która pęcznieje podobnie jak pop-corn (szczegóły tutaj). Pollytag to z kolei kruszywo o parametrach zbliżonych do keramzytu, powstaje jednak z popiołów lotnych.
Keramzytobeton i inne betony lekkie do budowy ścian stosuje się w postaci bloczków (głównie ściany piwniczne), pustaków lub bloczków łączonych z wkładką styropianową. Często stosuje się też keramzyt do produkcji gotowych ścian prefabrykowanych.
ZALETY:
+ dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne
+ dosyć niski ciężar
+ do chropowatej powierzchni doskonale przylega tynk
+ odporność na wilgoć
+ przyzwoita wytrzymałość
WADY
- kruchość materiału
- wysoka cena
PODSUMOWANIE
Ściany z bloczków lub pustaków keramzytobetonowych wykonuje się w sposób podobny jak z ceramiki poryzowanej. Stosuje się tradycyjne zaprawy cementowo-wapienne lub ciepłochronne (w ścianach jednowarstwowych). Do wykończenia stosujemy dokładnie takie same materiały jak dla ścian z ceramiki poryzowanej czyli od wewnątrz tradycyjnymi tynkami cementowo-wapiennymi lub gipsowymi. Możliwe jest również wykończenie płytami g-k. Od zewnątrz elewację możemy wykonać z dowolnego materiału - tradycyjnego tynku. tynku cienkowarstwowego na warstwie ocieplenia itp.
grafika: www.betard.pl/; Saint-Gobain