12 lutego 2016

1.4.2. Płyta fundamentowa - budynek niepodpiwniczony, grunt przepuszczalny, poziom wód gruntowych poniżej głębokości przemarzania gruntu

Rysunek powyżej pokazuje rozwiązanie, które dzisiaj jest "na topie" i "trendy" - czyli modne wśród osób związanych z budownictwem.  Piszą o nim w każdym czasopiśmie, polecają specjaliści od energooszczędności, promują producenci styropianu czy wykonawcy "fundamentów grzejnych". 

Nie zaprzeczam. To bardzo dobre rozwiązanie. Pozwala zlikwidować mostki cieplne na styku fundamentów, ściany i podłogi. Do tego przy dokładnym wykonaniu betonowania płyty można zrezygnować z wylewki, co ograniczy koszty. Całe posadowienie, licząc wraz z podłogą i zasypkami będzie kosztować podobnie jak rozwiązanie tradycyjne (z ławami).  

Ale nie jest to też rozwiązanie idealne i uniwersalne. W swojej podstawowej wersji (jak na rysunku) może być stosowane tylko i wyłącznie na gruntach:
  • przepuszczalnych, 
  • niewysadzinowych, 
  • bez cząstek organicznych czy pylastych, 
  • poziom wód gruntowych znajduje się poniżej poziomu przemarzania,
  • niewielki spadek działki 
Jeśli któryś z tych warunków nie jest spełniony należy przyjąć inne rozwiązanie (patrz poniżej)! O tym nie piszą w materiałach prasowych czy reklamach. Jednym słowem podłoże gruntowe musi być suche i przepuszczalne, tak aby w pobliżu fundamentu nie dochodziło do zamarzania wody.  
Pamiętajmy, że płyty fundamentowe "przywędrowały" do nas ze Skandynawii, gdzie dominują grunty piaszczyste i skaliste, a nie gliniaste. 

Inne warianty płyty fundamentowej w budynku niepodpiwniczonym:



















POWRÓT


0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail