Używając nowoczesnych materiałów sypkich o podwyższonych parametrach cieplnych, takich jak keramzyt możemy zrezygnować z warstwy podsypki. Czym jest keramzyt i jemu podobne opisałem tutaj. To mało znane i rzadko stosowane rozwiązanie, ale stopniowo zyskuje na popularności.
W przedstawionym tutaj rozwiązaniu zastosowanie ma zarówno keramzyt w workach jak i luzem. Ten w workach łatwiej ułożyć i nie wymaga zagęszczenia. Ten luzem (lub w tzw big-bagach) pozwoli na wykonanie warstwy dowolnej grubości i jest nieco tańszy. Inne materiały występują zwykle luzem.
Konstrukcja "podłogi na keramzycie" posiada następujące warstwy (od góry):
- posadzka - powierzchnia po której bezpośrednio chodzimy np: parkiet, terakota, panele, grubość ok 2 cm
- wylewka (zwana również jastrychem) - służy jedynie jako warstwa wyrównawcza. może być wykonana jako wylewka samopoziomująca. Grubość, w zależności od dokładności wykonania warstwy nośnej, wynosi ok 3 cm.
- warstwa nośna z betonu grubości 10-15 cm. Zalecam ją dodatkowo zazbroić.
- dylatacja - oddziela wylewkę od ścian, pozwala na niewielkie ruchy wylewki spowodowane m.in jej rozszerzaniem pod wpływem ciepła. Doskonale też wygłuszy odgłosy kroków na podłodze.
- izolacja przeciwwilgociowa - chroni przed wnikaniem wilgoci z gruntu. Wykonana z grubej folii Ważne aby stanowiła przedłużenie izolacji poziomej ściany fundamentowej. W normalnych warunkach wystarczy połączyć obie izolacje na zakład 15-30 cm. Jeżeli grunt jest podmokły zalecam złącz klejone.
- zalecanym uzupełnieniem konstrukcji jest wykonanie na warstwie keramzytu tzw. szprycu cementowego (czyli spryskanie rzadką zaprawą cementową) co lekko zwiąże górną warstwę ułatwiając kolejne prace i zabezpieczając jednocześnie hydroizolację przed uszkodzeniem
- keramzyt (i mu podobne) - grubości 20-50 cm zapewnia jednocześnie termoizolację i wypełnia przestrzeń pomiędzy ścianami fundamentowymi do wymaganej wysokości.
Tradycyjnie, jak zwykle u mnie - Zalety i wady
+ zmniejszona różnorodność materiałów - zastępuje termoizolację i podsypkę wyrównującą
+ odporna na wilgoć, grzyby i gryzonie
+ wysokie parametry wytrzymałościowe
+ łatwość wykonania
+ odporność na błędy
- niskie parametry termoizolacyjne - warstwa grubości 20-30 ledwo spełnia wymagania normowe
- wymaga aby podłoże poniżej nie było mokre
- dość kosztowne w normalnych warunkach
0 komentarze:
Prześlij komentarz