Musze się przyznać, że długo zastanawiałem się nad tym wpisem. Poszczególne typy podłóg na gruncie nie wiele się różnią swoimi właściwościami technicznymi czy trudnością wykonania. Co więcej, koszt wykonania, niezależnie od przyjętego rozwiązania, nie jest znaczący dla całej naszej inwestycji budowy domu. Mówiąc krótko - nie ma większego znaczenia co wybierzemy.
O czym więc dalej pisać w tym poście? Szanując czas Czytelników nie będę powtarzał wszystkich zalet i wad różnych typów podłóg na gruncie, o których można przeczytać tutaj, tutaj i tutaj. Skupię się na sytuacjach w których konkretne rozwiązanie będzie lepsze lub tańsze od pozostałych. A zatem po kolei.
Podłoga na podłożu betonowym.
W typowych warunkach i przy standardowych wymaganiach taka konstrukcja będzie najlepsza i tania. Jest popularna, odporna na błędy i doskonale znana wśród Wykonawców. W nowobudowanych domach to najczęściej spotykane rozwiązanie -solidne i trwałe. Pozwala również na łatwe wykonanie instalacji sanitarnych i CO przez ukrycie rur w warstwie ocieplenia. Do tego ewentualne zmiany lub przebudowy nie będą trudne do wykonania.
Podłoga na termoizolacji.
Podłoga na termoizolacji najlepiej zastosować w kilku przypadkach:
- jako element płyty fundamentowej, szczególnie gdy zależy nam na jak najlepszych parametrach cieplnych budynku. Zapewnia wtedy ciągłą termoizolację fundamentów i ścian, bez mostków termicznych.
- gdy konieczna jest jak najniższa wysokość konstrukcji podłogi - np podczas remontu istniejącego budynku.
- konieczności ograniczenia prac mokrych np z uwagi na prowadzenie prac w okresie zimowym lub już zamkniętym budynku.
W powyższych rozwiązaniach poniesienie dodatkowych kosztów na drogą termoizolację XPS zwróci się nam gdyż w prosty i skuteczny sposób rozwiążemy inne, dużo bardziej skomplikowane problemy (np mostki cieplne).
W innych przypadkach lepiej zastosować klasyczne, tańsze rozwiązanie.
Podłoga na keramzycie.
Keramzyt (i jemu podobne) jest dość drogi (ok 15-20% droższy niż popularny "styropian") a ma dość słabe właściwości termoizolacyjne. Jest jednak jednym z niewielu materiałów, który może być jednocześnie zasypką i termoizolacją podłogi na gruncie. Kiedy więc warto zastosować taką technologię? Szczególnie wtedy gdy chcemy ograniczyć roboty ziemne. Czyli wtedy gdy:
- nie potrzebujemy dużo zasypek, bo nasz dom ma niewielką powierzchnię zabudowy (poniżej 70-80 m2). Wtedy koszt transportu tradycyjnej zasypki i mobilizacji ekipy do niewielkiej ilości prac będzie znaczący.
- mamy utrudniony lub niemożliwy dojazd ciężkim sprzętem. Keramzyt w workach możemy przenieść i ułożyć ręcznie, bez potrzeby użycia sprzętu.
- chcemy większość prac wykonać samodzielnie. Tu znowu keramzyt w workach można ułożyć ręcznie, bez narzędzi, a jedyną trudniejszą pracą będzie wykonanie równej wylewki.
Podsumowanie - co wybrać
Koszt wykonania podłogi na gruncie (oczywiście bez docelowej posadzki) to koszt kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wybrany wariant podłogi nie wpływa znacząco na ten koszt. Dlatego jeżeli nie mamy innych specjalnych wymagań, o których pisałem powyżej to najlepiej wybrać tradycyjną podłogę na podłożu betonowym. Dopiero jeśli ona nie spełni naszych potrzeb szukajmy innego rozwiązania. Po co sobie utrudniać.
0 komentarze:
Prześlij komentarz