28 grudnia 2022

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazem ziemnym jest popularne i większości znane. Niestety działa to także na jego niekorzyść. Wokół niego powstało wiele mitów, z którymi spróbujemy się rozprawić w tym wpisie.


1. Gaz jest drogi - raczej nie.

W porównaniu do ogrzewanie węglem czy drewnem oczywiście jest droższy. O ok 30% w warunkach laboratoryjnych przy srogiej zimie. Tym czasem przez większość okresu grzewczego temperatury mamy dodatnie, a ogrzewanie chodzi na "pół gwizdka" albo nawet na ćwierć. Kotły gazowe, a szczególnie kondensacyjne bez problemu radzą sobie z obciążeniem na poziomie 20-25% mocy całkowitej i zużywają przy tym niewiele paliwa (kondensacja). Do tego są łatwe i szybkie w sterowaniu. Czyli odwrotnie niż kotły węglowe - te "lubią" porządne grzanie na 100% (a nawet 110%), duszone na małej mocy produkują głównie dym i spalają nieproporcjonalnie dużo paliwa.    


2. Gaz jest wygodny - zdecydowanie tak. 

Użytkowanie ogrzewania gazowego nie wymaga specjalnego zaangażowania. Jedynie corocznego serwisu kotła i sprawdzenia szczelności instalacji gazowej. Reszta to tylko włączenie  kotła i regulacja temperatury. Nadzór sprowadza się do kontroli czy nic się nie dzieje złego. Do tego sterować możemy zdalnie, czasowo, a nawet spoza domu. Ustawiamy wszystko szybko, wygodnie i wg potrzeb. W ten sposób oszczędzamy - grzejemy tylko wtedy kiedy trzeba,  gdy jesteśmy w domu, ustawiając szybko taką temperaturę jakiej oczekujemy. 

3. Gaz jest ekologiczny - tak

Spalanie gazu ziemnego czyli metanu nie powoduje powstawania zbyt wielu zanieczyszczeń, powstaje głównie dwutlenek węgla. Obecnie nie zakazuje się używania gazu ziemnego do ogrzewania, a węgla czy innych paliw stałych już tak. 

4. Gaz jest niebezpieczny - i tak i nie

Tak, gaz sam w sobie jest niebezpieczny. W zależności od stężenia w powietrzu jest trujący lub tworzy mieszankę silnie wybuchową. Spalany w nieprawidłowych warunkach wytwarza śmiertelnie niebezpieczny czad.
Jednakże prawidłowo wykonana i eksploatowana instalacja gazowa jest bezpieczna i nie stwarza zagrożenia. Połączenia zachowują szczelność przez dziesiątki lat. Obecnie dostępne kotły gazowe mają zamknięte komory spalania, czyli powietrze do spalania pobierają z zewnątrz, a spaliny odprowadzają szczelnymi przewodami typu "rura w rurze", więc ryzyko wydostania się spalin do wnętrza domu jest minimalne. Do tego kotły gazowe posiadają kilkustopniowe systemy zabezpieczające. 
Czego więc nie robić z instalacją gazową aby było bezpiecznie? Nie "gmyrać". Nie dokonywać samodzielnie żadnych przeróbek, zmian, przesunięć ani podłączeń. Dla bezpieczeństwa swojego i bliskich zostawmy to specjalistom. 

5. Gaz jest dostępny - to zależy

W Polsce są całe miejscowości w których w ogóle nie ma sieci gazowej. Mnóstwo działek budowlanych nie ma dostępu do gazu z sieci, inne mają tylko teoretyczną możliwość przyłączenia (za duża odległość, konieczność rozbudowy sieci, brak zgody sąsiadów lub gestorów). Cóż...w takiej sytuacji nic nie zrobimy - gazu ziemnego z sieci mieć nie będziemy.
Jeśli jednak mamy nieco szczęścia i nasza wymarzona działka jest blisko sieci gazowej to warto wybrać gaz ziemny jako źródło ciepła do ogrzewania domu. 


***
Moim zdaniem: 
jak masz ławy dostęp do sieci gazowej, to grzej gazem, nie szukaj dalej



http://www.gaspol.pl/documents/12101/12340/gaz1.jpg?t=1389365366197

0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail