14 czerwca 2015

1.3.3. Ławy fundamentowe. Grunty mieszane, przewarstwione

Najczęściej spotykana sytuacja, w której występują warstwowo zróżnicowane grunty przepuszczalne i nieprzepuszczalne. Zaleganie gruntów nieprzepuszczalnych w poziomie posadowienia i nieco głębiej, zakłóca przesiąknie wody deszczowej powodując czasowe zaleganie wody w okolicy ławy i ściany fundamentowej. Aby temu zjawisku zapobiec warto zastosować drenaż opaskowy wokół fundamentów. Jeżeli jednak woda gruntowa nie zalega, grunt pod fundamentem jest przepuszczalny to drenaż może nie być potrzebny, a roboty wykonamy tak samo jak w punkcie 1.3.2.  

Wykonanie takiego fundamentu zaczynamy od wykopu. Ściany wykopu wymagają pochylenia skarp. W zależności od rodzaju gruntu pochylenie skarp może wynosić ok 1:1 lub 1:1,5 (czyli na każdy metr wysokości skarpy, 1,5 metra szerokości odchylenia od pionu). Ważne aby skarpy były stabilne i nie obsypywały się na dno wykopu. 
  • Na dnie wykopu wykonujemy podkład z chudego betonu, który wyrówna podłoże i zapobiegnie mieszaniu się betonu ławy z gruntem. 
  • Następnie wykonujemy szalunek (deskowanie) ławy fundamentowej. Na rysunku przedstawiono jeden z wielu sposobów wykonania szalunku. W tak przygotowanej formie układamy zbrojenie i wlewamy mieszankę betonową.
  • Po minimum tygodniu od betonowania możemy przystąpić do ułożenia izolacji poziomej, ściany fundamentowej, wraz z niezbędnymi izolacjami oraz wykonania drenażu opaskowego wokół budynku. Dopiero po wykonaniu tych prac zasypujemy wykop gruntem przepuszczalnym.


Jeżeli grunt na głębokości ławy jest bardziej zwięzły i pozwala na wykonanie pionowych skarp bez osuwania się to możemy pokusić się o uproszczenie w wykonaniu ław fundamentowych, bez konieczności pracochłonnego szalowania. 


  • Szerokość wykopu o pionowych ścianach na poziomie posadowienia jest równa szerokości ławy fundamentowej. Na dnie wykopu wykonujemy podkład z chudego betonu, a na nim układamy grubą folię budowlaną szer. ok 2,50m.
  • Następnie montujemy zbrojenie oraz wylewamy mieszankę betonową  w wykop wyłożony folią budowlaną.
  • Naddatek foli zawijamy na górna powierzchnię ławy, tak aby stanowiła izolacje poziomą. W dalszej kolejności wykonujemy konstrukcję ściany fundamentowej. Przed zasypaniem fundamentów możemy, jeśli to konieczne, ułożyć drenaż opaskowy wokół budynku.   

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail