12 lutego 2016

1.4.1. Płyta fundamentowa - budynek podpiwniczony


Żelbetowa płyta fundamentowa stosowana w budynkach podpiwniczonych. Szczególnie polecana jako posadowienie w gruntach słabych (o małej nośności). 

Doskonale sprawdza się w przypadku gruntów niespoistych (piaszczystych) jak i spoistych (gliny, iły). Dzięki swojej dużej powierzchni siły jednostkowe przekazywane na podłoże są niewielkie, co umożliwia posadowienia na gruntach o małej nośności. 

Gdy poziom wód gruntowych jest poniżej poziomu posadowieniu to wtedy polecam następujące rozwiązania (szczegóły typu B.2.):





Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować płytę fundamentową również na gruntach o większej nośności. Całkowity koszt wykonania piwnic nie będzie znacząco większy niż przy posadowieniu na ławach fundamentowych (dodatkowa ilość betonu i zbrojenia). W zamian uzyskamy piwnicę mniej narażoną na zawilgocenie. 

Płyta fundamentowa to również doskonałe rozwiązanie gdy koniecznie musimy mieć piwnicę, a poziom wód gruntowych jest wysoki (znacznie powyżej poziomu posadowienia). Stosując dodatkowe taśmy uszczelniające na styku płyty ze ścianą piwniczną uzyskamy w prosty sposób szczelną "wannę" żelbetową. Ciężka płyta żelbetowa zapobiegnie również parciu wody pod ciśnieniem. 
Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki proponuję takie rozwiązania (szczegóły typu B.3.):





Żelbetowa płyta fundamentowa wraz z monolitycznymi ścianami piwnicy i stropem tworzy bardzo sztywny układ (skrzynię). Pozwala to stosować takie rozwiązanie w przypadku terenów szkód górniczych lub osuwisk. Jednak to już bardzo specjalistyczne zagadnienie, o którym nie będziemy tutaj pisać. Każdy taki przypadek jest rozważany indywidualnie przez fachowców z różnych dziedzin.

POWRÓT


0 komentarze:

Prześlij komentarz

FacebookGoogle PlusRSS FeedEmail